м. Севастополь. Липень; 12 жовтня 1917 р.

Після лютневої революції 1917 року та проголошення Центральної Ради в Украхні міноносець «Завидний», виконуючи рішення II Всеукраїнського військового з`їзду, з ініціативи корабельної Української ради ще у липні 1917 року вперше в історії України підняв Український прапор на щоглі свого корабля. Однак на дії екіпажу було отримано протест Центрофлоту, своєрідного загальнофлотського парламенту, який заміняв вище командування флотом, а відповідної реакції з Центральної ради і Генерального Військовогоу Комітет не було. Не отримавши розпоряджень з Києва, екіпаж вимушений був підкоритися волі Центорфлоту і спустити з гафеля жовто-блакитний прапор. Врешті, спуск національного прапора не змінив волю екіпажа корабля надалі служити виключно своєму народу. Тож 12 жовтня того ж року, святкуючи проголошення Української Народної Республіки у Севастополі, разом з іншими кораблями Чорноморського флоту «Завидний» підняв Український національний прапор і єдиний з усіх кораблів флоту відмовився його спускати. 


Ескадрений міноносець «Завидний» («Марті»)

 

Центрофлот, згодом військовий міністр Тимчасового уряду Росії поставили категоричну вимогу спустити Український прапор, та воля екіпажу осталася не зворушеною.

На той час Центральна Рада вже направила до командувача Чорноморського флоту свого комісара, і «Завидний», не зважаючи на протести командування та погрози слідством з Петрограду, підпорядкувався саме комісару УНР як повноправному представнику Української держави. Крім того заявив, що розпорядження командування без узгодження з комісаром УНР ним виконуватися не будуть.

Той день, 12 жовтня 1917 року і слід вважати початком створення флоту УНР, а комісара Центральної Ради капітана 2 рангу Євграфа Акимова першим тимчасовим командувачем флоту УНР.

Так ескадрений міноносець «Завидний» став першим кораблем Українського державного флоту УНР і з нього розпочав процес відродження національного військового флоту України.

Взято з http://www.rukhpress.com.ua/010615/index.phtml