м. Черкаси. 3 листопада 1990 року
Вперше у Черкасах жовто-блакитний стяг було піднято 3 листопада 1990 року на Театральній площі. Організатори - Михайло Ґедзь, Володимир Зеленько, Петро Куча.
- Ініціатива акції була від товариств «Заповіт», «Екологія» та Української республіканської партії. – розповідає учасник акції Володимир Зеленько. – Обласну організацію УРП тоді очолював Михайло Ґедзь. Він же працював головою Облагробуду. У нього на заводі і виготовили щоглу. 23 жовтня привезли її на підприємство «Черкасиліфт», де я працював, пофарбували її сріблястою фарбою і поклали на гаражі сохнути. 3 листопада ми цю щоглу принесли на площу, наші активісти були готові, підготували місце. Було багато міліції, причому тільки офіцери. Несли ми щоглу через натовп людей, а фарба ще не встигла висохнути, я весь забруднився. Але це було добре, бо міліціонери побоялися хапатись за щоглу. Прапор на щоглу чіпляв я. Звідки прапор узявся, хто його приніс – не пам’ятаю. Його було освячено на святкуванні 500 річчя козацтва на могилі кошового отамана Івана Сірка.
![]() |
![]() |
Уночі прапор зняли пожежники і віддали в Соснівський райвідділ міліції. Там він пролежав два роки. Після того колишній начальник райвідділку Григорій Качура передав його обласній організації Демократичної партії України. Зараз прапор зберігається у обласному краєзнавчому музеї.
5 листопада на щоглу почепили інший прапор. Через декілька днів Черкаська міська рада проголосувала за демонтаж щогли. Відновили її 25 серпня 1991 року.
Учасники акції Володимир Зеленько, Петро Куча та Михайло Ґедзь заплатили за підняття прапора по 25 рублів штрафу. Їм інкримінували дрібне хуліганство.
![]() |
![]() |
У Черкасах щороку 3 листопада відмічається День національного прапора.