м. Щорс. Березень 1990 р.

«По ініціативі Щорського осередку НРУ за перебудову, вперше символ майбутньої української держави – жовто-блакитний прапор – був піднятий в місті Щорсі у березні 1990 року на опорі електромережі по вулиці 30 років Перемоги навпроти будинку №4, де знаходилася штаб-квартира осередку.

Протримався він дві доби, а на третю зник. Хто був замовником і виконавцем зняття, – ми тільки здогадувалися. Після цього ми виготовили і установили на цьому місці стенд для письмової інформації про завдання і діяльність НРУ і нашого осередку. На ньому вдень майорів другий прапор, а на ніч я його знімав.

З цим прапором і виготовленими нами транспарантами ми прийняли участь у організованій комуністами першотравневій демонстрації 1990 року. Але підняти його в колоні нам не дали приставлені до нас дві особи в цивільному одязі. Після ходи в колоні, позбавившись цих осіб, ми підняли наш прапор у міському парку, що й зафіксовано на фото. Люди підходили, дивили ся й мовчали. І лише одна жіночка сказала: «Добре, що ви нам це показали». А на початку жовтня місяця 1990 року вкрали і цей прапор.


На цей раз, бо вже був прийнятий Верховною Радою Акт про державну незалежність України, я звернувся із відповідною заявою у Щорський райвідділ міліції і 29 жовтня 1991 року одержав відповідь, що прапор не знайдено.

Третій прапор майорів на нашому стенді до дня, коли такі прапори були установлені над будинками міської і районної рад народних депутатів.

Цей прапор ми зберігали у себе як цінну реліквію до вересня 2009 року і в день відзначення 20-ї річниці заснування НРУ, передали його Щорському меморіальному історичному музею.

 


Нині на моєму подвір’ї майорить жовто-синій прапор, як символ української державності і заклик до сучасних і майбутніх поколінь українців створити і оберігати в Україні справедливий для всіх її громадян дійсно народовладний (демократичний) державний устрій шляхом формування і самостійної діяльності постійно існуючих організаційно структурованих, з фіксованим членством, самоврядних, фінансово самодостатніх територіальних громад по всій Україні, здатних самостійно збиратися на свої збори, конференції, щоб стати і бути реальним джерелом, сувереном політичної влади у своїй країні, основою громадянського суспільства. Самостійно, систематично реалізовувати у своїх, громадських і державних інтересах всі свої права, насамперед політичні:

1. Із свого середовища висувати у виборні органи влади всіх рівнів достойних кандидатів.

2. Формувати дільничні виборчі комісії і обирати найдостойніших з них в органи влади.

3. На своїх зборах і відповідного рівня конференціях систематично заслуховувати їхні звіти за виконану роботу і приймати відповідні рішення.

4. При необхідності достроково відкликати декого з них і заміняти тими, хто на попередніх виборах був на другому місці.»

 

Зі спогадів тодішнього голови Шорського осередку НРУ Павла Семененка.

 

Напис на зворотній мтороні фото: «Щорський осередок Руху. 1.05.1990 рік.

Зліва направо: Коваль Григорій, Семененко Павло, Семененко Олена Павлівна, Шестопак Петро з прапором України, виготовлений власноруч.

Міський парк м. Щорс.»

 

Оригінали тексту: