м. Херсон, 19 березня 1917 р.

Херсонцем Нестором Малечею та ініціативною групою утворено товариство «Українська Хата», що відзначилась підняттям жовто-блакитних прапорів на першій в історії Херсона українській політичній маніфестації в 1917 році.

Будинок по вул. Суворова, 34, в якому 19 березня 1917 року о 12:00 Нестор Малеча зібрав ініціативну групу українців, що вирішили утворити товариство "Українська Хата"

 

22 січня 2011 року за цніціативи громадської організації «Героїка» на будинку за адресою вул. Суворова, 34, де було створено товариство, відкрили меморіальну дошку із інформацією про «Українську Хату» та її діяльність.

Текст маморіальної дошки:

«У цьому будинку 19 березня 1917 року херсонець Нестор Малеча зібрав ініціативну групу українців, котрі вирішили утворити товариство «Українська Хата». Воно стало першою легальною українською суспільно-політичною організацією Херсона і нараховувало сотні членів.

До здобутків «Української Хати» в Херсоні належать: відкриття українських книгарень та читалень; налагодження власного книговидання; створення курсів з української мови, історії та літератури; заснування українських кооперативів; створення українських класів та дитячих садочків; проведення першої в історії Херсона української політичної маніфестації під жовто-блакитними прапорами.

6 січня 1918 року товариство «Українська Хата» було реорганізовано у «Просвіту».

 

Малеча Нестор Михайлович

 

Заклик Нестора Малечі до українців Херсона. Газета "Родной Край", номер за 5 березня 1917 року.